1330637

Matta, semiantik/old Kina, ca 295,5 x 212 cm.

Matta, semiantik/old kina, ca 295,5 x 212 cm.

Röd botten med polykrom dekor av medaljong med drake, blomvaser och hörnornament. Blå huvudbård med stiliserade blommor och medaljonger med fjäril.

Något blekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Sidorna med smärre skador och trampveck.

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Utropspris
3 000 SEK