Design Övrigt
1330752

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, taklampa, tillverkare l&p laaksonen & poika 2000-tal.

Alvar Aalto, taklampa, tillverkare L&P Laaksonen & Poika 2000-tal.

Vit metallskärm med lameller. För två lysrör. Bär tillverkarens stämpel. Total längd 90 cm. Bredd 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Ej funktionstestad.

Proveniens

Enson pääkonttori

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
800 EUR