Gräddkanna, silver, Johan Petter Ahlforss, Stängnäs, 1833, samt sockerskrin, silver, Kristianstad, 1928.
Gräddkannan kaskformad med uppsvängd hänkel, godronnerad dekor, delvis förgylld, höjd 11,5 cm. Sockerskrinet med godronnerad dekor, på lejontassar, delvis förgylld, längd 10 cm. Total vikt 298 g.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.