Silver Övrigt
1330848

Gräddkanna, silver, Johan Petter Ahlforss, Stängnäs, 1833, samt sockerskrin, silver, Kristianstad, 1928.

Gräddkanna, silver, johan petter ahlforss, stängnäs, 1833, samt sockerskrin, silver, kristianstad, 1928.

Gräddkannan kaskformad med uppsvängd hänkel, godronnerad dekor, delvis förgylld, höjd 11,5 cm. Sockerskrinet med godronnerad dekor, på lejontassar, delvis förgylld, längd 10 cm. Total vikt 298 g.

Smärre slitage.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
3 000 SEK