Belysning Ljuskronor
1331081

Ljuskrona, 1800-talets slut.

Ljuskrona, 1800-talets slut.
Ljuskrona, 1800-talets slut.
Ljuskrona, 1800-talets slut.
Ljuskrona, 1800-talets slut.
Ljuskrona, 1800-talets slut.
Ljuskrona, 1800-talets slut.

Mässing. Kronring med tio ljusarmar, i skålen ljushållare för sparljus. Tvinnade mässingsband fästa med krokar i krönet. Dekor med blad i mässingsplåt. Diameter 70 cm, höjd 90 cm.

Delvis senare skruvar och muttrar. Två armar senare, likadan form. Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Enligt given uppgift, Kara Gård, Hausjärvi, Finland.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
400 EUR