Eemu Myntti, olja på duk, osignerad.
Mörkhårig dam. 67x53 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre krackelyr.
"Kauneutta Kodeista" (Skönhet från hemmen), Salo Konstmuseum, 16.9.-22.10.2006.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10