Stomme av mässing, behängd slipade prismor. För 6 ljus samt sparljus, även en ljuspunkt. Elektrifierad. Diameter ca 58, höjd ca 78 cm.
Prismor saknas. Slitage. Ej funktionstestad. Nagg.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10