Rödmelerad botten med polykroma blom- och palmettslingor samt medaljong och hörnornament. Bred mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor.
Smärre abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar varav några stela, lagningar, missfärgning, smärre malskador och skador. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.