1331802

Matta, semiantik Keshan, ca 198,5 x 127-133,5 cm.

Matta, semiantik keshan, ca 198,5 x 127-133,5 cm.

Rödmelerad botten med polykroma blom- och palmettslingor samt medaljong och hörnornament. Bred mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor.

Smärre abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar varav några stela, lagningar, missfärgning, smärre malskador och skador. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
3 000 SEK