Matta, semiantik Keshan, ca 198,5 x 127-133,5 cm.

Rödmelerad botten med polykroma blom- och palmettslingor samt medaljong och hörnornament. Bred mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor.

Smärre abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar varav några stela, lagningar, missfärgning, smärre malskador och skador. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor.

Utropspris
3 000 SEK