1331819

Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Akseli gallen-kallela, etsning och torrnål, plåtsignerad och daterad 1907, samt signerad i blyerts.

Akseli Gallen-Kallela, etsning och torrnål, plåtsignerad och daterad 1907, samt signerad i blyerts.

"Karhunkaato" (Björnjakten). Illustration till Aleksis Kivis Sju bröder. Plåtstorlek 17 x 11 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.

Dedikation av Kirsti Gallen-Kallela till Åke Slöör.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
1 000 EUR