Akseli Gallen-Kallela, etsning och torrnål, plåtsignerad och daterad 1907, samt signerad i blyerts.
"Karhunkaato" (Björnjakten). Illustration till Aleksis Kivis Sju bröder. Plåtstorlek 17 x 11 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.
Dedikation av Kirsti Gallen-Kallela till Åke Slöör.