1331824

Jean (Hans) Arp

(Frankrike, 1887-1966)
Jean (hans) arp, färgserigrafi med utskärningar, signerad.

Jean (Hans) Arp, färgserigrafi med utskärningar, signerad.

"Mountain, Table, Anchors, Navel". Efter original i större format som finns på MoMa. 19 x 15 cm.

Svagt gulnad. Mindre hanteringsveck. Mindre repor. Tejprester längs ena kanten. Den gröna bakgrunden senare, tillhör ej konstverket.

Proveniens

Jan Lundbergs samling, Mamö

Joakim Fingal
Joakim Fingal
Värderingsman
+46 (0)709 17 99 94

Utropspris
3 000 SEK