Militaria Vapen
1332056

Kindjal, rysk, omkring år 1900.

Klinga med djup blodränna. Fäste och balja en suite, klätt med ciselerat låglödigt silver med niellodekor. Längd 44 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
2 500 SEK