Förgylld och bronserad spegel, delvis med genombruten skuren dekor av akantus, rocailler och blommor, krönet med musselformation. Fasettslipat tudelat glas. Höjd 135, bredd 56 cm.
Slitage, smärre skador, torrsprickor, glas med repor. Senare glas, 1800-tal.