Anna-Johanna Ångström, matta, rölakan, ca 229 x 167,5 cm, signerad Å.
Rutmönstrad botten i olika blå nyanser samt lite benvitt och brunt. Bred blåmelerad bård med polykroma geometriska mönster.
Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis slitna fransar.