Skålar, fem stycken, porslin Mingdynastin (1368-1644).

Olika dekor i underglasyrblått. Sjöfynd. Diameter 9,5-14 cm.

Sprickor, nagg, ytslitage, en med kantlagning.

Proveniens

Varav en märkt Nils Nessim.

Utropspris
4 000 SEK