Anna Gardell-Ericson

(Sverige, 1853-1939)
Anna Gardell-Ericson
(Sverige, 1853-1939)

Anna Gardell-Ericson, akvarell. Signerad.

Hamnbild. Signerad Anna Gardell-Ericson. Akvarell 27,5 x 41,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Vågigt papper eller duk.

Konstnär

Anna Gardell-Ericson var en svensk bildkonstnär född i Visby. Hon studerade i Stockholm och Paris där hon tog intryck av friluftsmåleriet. Gardell-Ericson rönte stora framgångar på salongen i Paris och i England. Hon målade främst i akvarell och hennes motiv är ofta hämtade från den Gotländska och Bohusländska kusten och Slottsskogen i Göteborg. Gardell-Ericson har även målat marina motiv som inte sällan har ett romantiskt skimmer över sig.Utförde redan under akademitiden akvareller med motiv från stockholmstrakten och Gotland. Inspirerad av det franska friluftsmåleriet avbildade hon landskapet omkring Paris och fortsatte efter giftermålet med Johan Ericsson och hemkomsten till Göteborg med att skildra den bohuslänska skärgården.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Utropspris
10 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93