Två delat skåp fanerat i bonad björn m.fl. träslag. Dekor av intarsia. Dubbla skåpdörrar i över- och underdel med bakomliggande hyllinredning. Bredd 118, djup 52, höjd 163 cm. Nyckel finns.
Fläckar. Slitage. Krackelyr. Fanerlagningar. Fanerskador. Krönet löst.