Birger Ekman, takplafond, Mjölby Intarsia, omkring 1940.
Takplafond fanerad med diverse träslag med dekor av mytologiska väsen. Glaskupan i frostat glas. Knopp i kromad metall. För sex stycken ljuspunkter. Diameter 70 cm.
Smärre slitage. En mindre torrspricka på undersidan.