1332781

Vaser, ett par, porslin, 1800-talets andra hälft.

Förgyllda och bemålade, med motiv av blomster inom reserver. Med nereid/naiad resp flodgud i biskvi. Höjd 53 cm.

Något ojämna, smärre tillverkningsdefekter. Slitage, förgyllning med bortfall. Ställvis med mindre sprickor.

Utropspris
8 000 SEK