1332851

Oleg Kuznetsov

(Ryska federationen)
Oleg kuznetsov, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1993.

Oleg Kuznetsov, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1993.

Madonna (titel på ryska). 74 x 55 cm.

Åldersrelaterad patina.

Proveniens

Köpt direkt av konstnären i St. Petersburg ca 1996.

Övrigt

Född i Leningrad, Sovjetunionen, 1936. Professor i måleri vid St.-Petersburg art-industrial Academy. Känd som lysande kolorist.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Utropspris
3 000 SEK