Oscar Keen

(Sverige, 1867-1949)
Oscar Keen
(Sverige, 1867-1949)

Oscar Keen, olja på duk, signerad Oscar Keen och daterad -95.

"Stockholmsgård vintertid". 62 x 43 cm.

Smärre krackelyr. Smärre ytsmuts.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 454, "Internationella höstauktionen", 20-23 oktober 1987, kat nr 156; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 466, "Internationella vårauktionen", 25-28 april 1989, kat nr 88.

Utropspris
5 000 SEK