Hertha Bengtson, matservis, 39 delar, "Koka blå", Rörstrand.
Bestående av:
9 kaffekoppar med fat, fatets diameter 14 cm.
3 tekoppar med fat, fatets diameter 15 cm.
4 tallrikar, 21 cm.
8 djup tallrikar, 19 cm.
7 assietter, 17,5 cm.
2 kannor, 7-12,5 cm.
Karott med lock, 13 cm.
Karott med öra samt lock, 16 cm.
2 grytor med lock, 22-25 cm.
2 avlånga fat, 32-40 cm.
Ett tefat och ett lock medföljer. Nagg på lilla kannan. Bruksslitage. Smärre fläckar.