Ingegerd Silow, matta, rölakan, ca 272 x 187-191 cm, signerad IS, omkring 1960-1970.
Ljusgråmelerad botten. Bred bård med fält i olika blå nyanser. Kortsidorna med bred bård med polykroma trappstegsmedaljonger.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Fransar saknas.