Skåp, Sverige, 1700-talets andra hälft samt samt 1900-talets mitt.

Tvådelat skåp. Bemålat. Överdel från 1700-talets andra hälft med brutet krön. Beslag i mässing. Nederdel senare tillverkat under 1900-talets mitt. Överdelen med två skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. En låda med skedurtag. Nederdelen med tre lådor. Bredd 110.5, djup 37, höjd 179 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Delvis senare beslag. Senare målning. Smärre skador. Färgbortfall.

Utropspris
4 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13