Tvådelat skåp. Fanerat med valnöt. Beslag i mässing. Rakt krön. Överdel med två skåpsdörrar. Nederdel med två dörrar med bakomliggande hyllinredning. Bredd 124.5, djup 45, höjd 242 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Senare beslag. Smärre fanerskador. Nederdel låst, nyckeln saknas till underdel.