Carl Malmsten, bokhylla/skåp, "Visingsö", 1900-talets andra hälft.
Tvådelad bokhylla/skåp av furu. Underdel med två dörrar, bakomliggande hyllplan. Yta ovanför grönlackerad. Överdel med tre hyllplan. Längd 100, djup 41, höjd 194 cm. Grönlackerad miniatyrbyrå medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Repor.