Arne Jones E1299

Folke Bensow

(Sverige, 1886-1971)
Folke Bensow
(Sverige, 1886-1971)

Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.

Gavlar av svartmålat gjutjärn med reliefdekor av palmetter. Märkta NÄFVEQVARN. Tre trasiga grönmålade brädor till sits medföljer. Höjd 54 cm. Brädornas längd 190 cm.

Slitage. Märken. Skador.

Formgivare

Utropspris
15 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38