1334215

Antonio Allegri Correggio

(Italien, 1489-1534)
Antonio allegri correggio, hans art. 1700-tal. osignerad. pannå 58 x 36,5 cm.

Antonio Allegri Correggio, hans art. 1700-tal. Osignerad. Pannå 58 x 36,5 cm.

Den heliga natten. Osignerad. Pannå 58 x 36,5 cm.

Ytsmuts. Skrapmärken. Gulnad fernissa.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, 13-15 december 1933, auktion nr 293, kat nr 808 (där kallad Herdarnas tillbedjan).

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
8 000 SEK