Antonio Allegri Correggio, hans art. 1700-tal. Osignerad. Pannå 58 x 36,5 cm.
Den heliga natten. Osignerad. Pannå 58 x 36,5 cm.
Ytsmuts. Skrapmärken. Gulnad fernissa.
Bukowskis Auktioner, 13-15 december 1933, auktion nr 293, kat nr 808 (där kallad Herdarnas tillbedjan).