Design Möbler
1334259

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, stolar, 8 st, "sjuan", fritz hansen, danmark, 1982.

Arne Jacobsen, stolar, 8 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1982.

Åtta "Sjuan"-stolar med rygg och sits av formpressad, skiktlimmad bok. Tygklädsel. Benställning av förkromat stålrör. Stapelbara. Modellen formgiven 1955. Etikettmärkta FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1982. Sitthöjd 42, höjd 75 cm.

Slitage. Märken. Nagg. Skador. Tryckmärken på sitsarna.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
8 000 SEK