Bemålat fodral, vitmålad urtavla med romerska och arabiska siffror, beslag av brons, höjd 51 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Avnött. Färgbortfall. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Bättrad målning
Siri Wallenberg, Stockholm