Stukatklinga märkt Coleaux & Cie, Klingenthal. Förgyllt mässingsfäste med parerplåt a clavier dekorerad med örn. Kavelplattor av pärlemor. Knappen dekorerad med en örn. Balja av läder med två förgyllda beslag. Längd 90 cm.
Smärre slitage. Baljan skadad.