Andra upplagan. Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade... med text af Professor Einar Lönnberg, I-III. Helfranska man med guldprägling och marmorerat snitt. Numrerad upplaga till förmån för Werner von Heidenstams fond till skydd för Sveriges djurvärld, no 434. Varje band ca 39 x 31 cm.
Pärmar med slitage, fläckar, inlaga något gulnad. Ej fullständigt genomgågna.