Birger Hahl, Skåp, A. Salmi Huonekalutehdas 1930-tal.
Betsad ek. Pardörrar med bakomliggande hyllplan. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 94 cm, djup 40 cm, höjd 140 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Helhetsintrycket är gott.
Riksdagshuset i Helsingfors.