Flygsfors Glasbruk, jordglob, Sverige 1950-tal.
Blästrat och slipat glas, stativ av vitmetall, rund fot av furu, elektrifierad. Höjd ca 44 cm
Spricka samt nagg runt övre fästet. Smärre slitage.
Modellen finns avbildad i en priskurant från Flygsfors 1953, no J 1 300.