Mauri Almari, taklampa, modell K1-42, Idman 1900-talets mitt. Höjd 80 cm
Mässingsstomme med sex ljuspunkter. Kristaller. Diameter ca 52 cm. Tillverkarens stämpel.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.