Trädgårdsurnor, gjutjärn, ett par, Skoglund & Olson, No 3, 1900-talets färsta hälft.
Skålformade urnor med volutformade hänklar, klockad fot på kvadratiskt postament, godronnerade på livet, mynning och fot med palmettbård. Bemålade. Höjd 48, diameter 81 cm.
Slitage. Senare målning. Smärre rostangrepp.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.