Stolar av björk med skuren dekor av lagerstav samt kannelering, ryggbricka i form av urna flankerad av lotusspjälor. Med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Ej signerade. En sittdyna undertill senare signerad "?:M:L ". Sitthöjd 45 cm.
Slitage, smärre skador och lagningar. Hörnfleuroner bortfallna.
Torsten Sylvén, Stolens Guldålder: Stolar och Stolmakare i Sverige 1650-1850; Jämför stolar signerade av Lundberg med liknande ryggbricka avbildade på s. 153.