Design Möbler
1335526

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson, fåtölj och fotpall, "pernilla", karl mathsson, värnamo, 1950/60-tal.

Bruno Mathsson, fåtölj och fotpall, "Pernilla", Karl Mathsson, Värnamo, 1950/60-tal.

Stomme och ben av bok. Klädsel av flätad sadelgjord med ett löst liggande fårskinn. Skrivskiva fäst på ena armlänet. Brännmärkta. Sitthöjd 30, höjd 90 cm.

Ställvis slitage. Märken. Mindre repor. Fläck.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H90
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
16 100
1 572
1 853
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (40 bud)
11
22 jul 14:06
16 100 SEK
10
22 jul 13:55
15 600 SEK
8
22 jul 10:45
15 100 SEK
9
22 jul 10:45
15 000 SEK
8
22 jul 10:44
14 500 SEK