Design Konstglas
1335558

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo sarpaneva, ljusstake "valentine", ett par ljusstakar "ascot", vas "marcel", iittala.

Timo Sarpaneva, ljusstake "Valentine", ett par ljusstakar "Ascot", vas "Marcel", Iittala.

Ljusstakarnas höjd 23-26 cm, vasens höjd 19 cm. Etikettmärkta. Två pjäser signerade.

Ljusstaken Valentine har ett nagg i botten. Åldersrelaterat slitage.

Mikael Nygård
Mikael Nygård

Utropspris
250 EUR