Arkivskåp ursprungligen för kartor. Draglådor med nedfällbar front. Lådans bredd invändigt 85 cm.
Bredd 92 cm, djup 51 cm, höjd 79 cm.
Bakstycket pålagt senare. Utvändigt märkbart slitage, märken, repor. På ena kortsidan målfärgsfläckar. Insidan med smärre slitage.