Bestående av;
12 djupa, 1616 (2:ra sort),
12 assietter, 1625 (2:ra sort),
12 flata, 1621 (2:ra sort),
12 flata mindre, 1624 (2:ra sort),
1 par ljusstakar, 1711,
1 vas, 1807,
6 askfat, 1802, (2:ra sort, nagg),
1 cremekopp 1542,
1 lövformat fat, 8002 (2:ra sort),
1 skål, 1518 (2:ra sort),
1 fat, 1645 (2:ra sort),¨
1 triangulärt fat, 1526,
1 avlångt fat, 1717 (2:ra sort),
1 runt fat, 1691 (2:ra sort),
1 gräddsnipa 1538,
1 sockerskål med lock 1680 (2:ra sort),
8 koppar med fat 1546,
12 koppar med fat, 1870.
Bruksslitage. Repor. Andrasortering.