Design Övrigt
1335766

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund & heidi heimann, hänkelvas, fat, 2 st och skål, rörstrand.

Gunnar Nylund & Heidi Heimann, hänkelvas, fat, 2 st och skål, Rörstrand.

Vitglaserade med handmålad polykrom dekor. Märkta Rörstrand Sverige samt HJ, L.G. och MN. Fatens diameter 30, skålens längd 23,5, höjd 5,5 - 20 cm.

Nagg. Märken. Ställvis krackelerad. Ena fatet med hänganordning, det andra med hål får hänganordning.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V24
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
3 000 SEK