1335782

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, vaser, 5 st och skål, stengods, rörstrand.

Gunnar Nylund, vaser, 5 st och skål, stengods, Rörstrand.

Två vaser i chamotterat stengods med blå respektive vit glasyr. Djupstämplade Rörstrand Chamotte Nylund samt Nylund Rörstrand Lidköping. Två vaser med spräcklig glasyr i gult respektive blått. Märkta R GN Sweden Granola. Hänkelvas med mörkblå glasyr. Signerad R GN Sweden NSA. Skål med brun glasyr och dekor av blad. Signerad R Sverige G.N. Höjd 8 - 14,5 cm.

Delvis andrasortering. Smärre slitage. Märken.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
3 000 SEK