Bestende av diverse blåvitt porslin från olika perioder. Kangxi, Qianlong, samt 1800-tal. En kopp märkt med Yongzhengs märke. Sju koppar, tre skålar, två skålfat, ett lock samt en sked. Skålarnas diameter från 14.5-11 cm. Vasens höjd 13 cm.
Smärre slitage och smärre nagg. Ett skålfat med stjärnspricka i botten. Smärre glasyrmistor.