Ljuskrona, empirestil, första halvan av 1900-talet.
Stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. 10 ljusarmar för ett ljus vardera, samt elektrifierad för 8 ljuspunkter. Diameter 65, höjd ca 95 cm.
Smärre slitage. Nagg. Prismor saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.