Design Konstglas
1336669

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, 125-års jubileumsvas, signerad iittala 1881-2006.

Alvar Aalto, 125-års jubileumsvas, signerad Iittala 1881-2006.

Azurblått glas. Höjd 18,1 cm. Bär tillverkarens etikett.

Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är gott.

Övrigt

Given som gåva till arbetstagarna på Iittala.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
500 EUR