Ulla Procopé, Servis, 16 delar, Arabia, Finland 1964-71.
8 tekoppar med fat, tekoppens höjd 5,5 cm
tekanna med sil inuti, längd 23 cm
serveringsfat, diameter 33 cm
karott, diameter 20 cm
serveringsskål, diam. 23 cm
sockerskål, diam. 10 cm
mjölkkanna, höjd 6,5 cm
serveringsskål, längd 18 cm, höjd 5 cm
rund skål, diam. 13 cm, höjd 5 cm
Medföljer dessutom två fat utan kopp och en skadad kopp utan hänkel.
Sedvanligt slitage. Två koppar med ett undersidesnagg.