Jussi Peippo, fåtöljer, ett par, "Hidalgo", Asko, 1960-tal. Modellen formgiven 1962.
Svart skinnklädsel, plymåer med dragkedja. Raka fyrkantsben i trä. Sitthöjd 37 cm. Bredd 75 cm, höjd 65 cm.
Sedvanligt slitage. Den ena sittdynans undersida med revor i tyget.