Cylinderformad på tre kulformade fötter. Riklig ornamentik, graverad dekor. Locket med medaljong föreställande kung Gustav II Adolf. Höjd ca 21,5 cm, längd inkl hänkeln 23 cm.
Vikt ca 1745 g.
Slitage, anlöpningar. Tumgreppets knopp skadad, medföljer. En fot med buckla. Insidans förgyllning sliten.