Runt bord med skiva fanerad med palisander, ben av betsad bok. Diameter 118, höjd 73 cm. Två iläggsskivor medföljer, bredd 40 cm vardera. 6 stolar i betsad bok med fast textilklädd sits. Sitthöjd ca 41 cm.
Slitage, ställvis grövre. omfattande märken. Fläckar. Bordsskivan blekt.